Prečo je zdanenie bohatých hlúposť

Autor: Peter Brejčák | 24.5.2012 o 22:05 | Karma článku: 11,60 | Prečítané:  1205x

Zvyšovaním daní sa nič nevyrieši, akurát sa ešte viac zhorší podnikateľské prostrednie. Najlepšie by bolo urobiť opak - podporovať podnikanie a obmedziť úlohu štátu.

Zdaňovať "boahtých" je hlúposť.

Argument prvý. Prečo by mali byť lepšie zarabajúci či právnické osoby zdaňovaní viac? Ak vlastním firmu, ktorej sa darí, nie je moja chyba, že ste si takú firmu nezaložili vy. Ja som našiel medzeru na trhu, chopil sa šance a rozbehol svoje podnikanie. Išiel som do toho s rizikom. Ako som mohol vedieť, že neskrachujem a len sa zadĺžim? V tej situácii by sa mi ostatní len smiali.

Prečo by sme mali trestať vyššími daňami ľudí, ktorí toto riziko podstupujú? Navyše, ak sa mojej firme darí (a štát mi popri tom nevezme 80 % príjmov) zostane mi dostatok peňazí na to, aby som svoje podnikanie rozšíril a zamestnal ďalších ľudí. Zvýšil by sa obrat, zisky a v konečnom dôsledku aj daňové odvody. Alebo je lepšie, keď ponikatelia nebudú rozširovať svoju činnosť, aby nemuseli platiť vyššie dane?

Argument druhý. Žijeme v dobe krízy. Banky sú pri požičiavaní úverov opatrnejšie, rozbehnúť si vlastný biznis je ťažšie. Bez rozširovania firiem, bez zakladania nových živností sa však z krízy len tak ľahko nedostaneme. Zvýšením daní na Slovensko neprilákame ani mnoho nových investorov. Ak si nepamätáte, jedným z najväčších lákadiel pre zahraničných investorov bola práve rovná daň.

Argument tretí. Riešenie nie je vyššie zdaňovanie. Riešením by malo byť menej daní a štátu. Nebolo by lepšie, ak by štát namiesto toho, aby oberal ľudí o peniaze, radšej krátil svoje výdavky? Načo je nám tá obrovská byrokracia? Koľko ľudí by skúsilo začať podnikať, ak by založenie podnikania trvalo jeden deň a oblasť daňových odvodov bola zprehľadnená?

Inšpirovať by sme sa mohli napríklad Hong Kongom. Keď sa tam rozhodnete podnikať, doobeda idete na jeden úrad a poobede už oficiálne podnikáte. Na Slovensku treba niekoľko dní pobehovať medzi všetkými možnými úradmi a poisťovňami.

Alebo je lepšie zvyšovať dane? Znepríjemňovať podnikateľom ich situáciu?

Áno, najlepšie bude, ak všetkých zamestná štát, aby sme sa mohli mať všetci rovnako na hovno. Lebo je to hriech, keď sa chcem mať dobre a snažím sa o seba postarať sám, namiesto toho, aby som ticho čušal niekde v továrni, sťažoval sa na svoj ťažký osud a závidel šéfovi za to, že to so svojím úsilým dotiahol niekam ďalej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálne

Policajti by mali mať kvalitnú výbavu.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.


Už ste čítali?